صفحه اصلي > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

محمد شریعتمداری:

برای صنایع کوچک و رونق آن نگاه ویژه ای داریم

محمد شریعتمداری در جلسه بررسی برنامه‌ها و صلاحیت وزراء در مجلس شورای اسلامی گفت:۴۹هزار طرح نیمه تمام صنعتی نیمه تمام در کشور داریم که ۱۱ هزار و ۲۰۰ طرح بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و اولویت ما تکمیل این طرح‌‌ها است که با تکمیل آن ها بیشتر از ۳۶۵ هزار اشتغال ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به این موضوع که لیست اولویت های صنعتی کشور باید تدوین و ارایه شود، گفت: توسعه صنعتی کشورباید مصوب و تدوین شود که این مهم برای توسعه همه جانبه صنعتی و معدنی از  مهمترین برنامه‌‌های من در دولت دوازدهم خواهد بود‌.

شریعتمداری رشد ۳۰ برابری صنعت کشور را یک دستاورد دانست و افزود: اما توجه به نیاز داخلی در حوزه صنعت یک اولویت محسوب می شود که در دولت دوازدهم توسعه صنعتی به سمت برون گرایی سوق داده شد و در دولت دوازدهم برون گرایی در تاسیس واحدهای صنعتی و تبدیل واحدهای صنعتی به واحدهای برون گرا باید مورد توجه قرار بگیرد.

گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه سطح تقاضای بازار در سال ۹۲ بازگشت به تقاضا مانند سال‌های ۸۱ و ۸۰ داشته است، عنوان کرد: نیازمند حل مشکل تقاضا در بازار داخلی هستیم و در دولت یازدهم تلاش شد این موضوع ترمیم شود که در دولت دوازدهم باید برای کالاهای بادوام و مصرفی داخلی به موازات رقابتی سازی بنگاه ها، بازار داخلی به وجود آوریم.

شریعتمداری ایدرو را پیشرو رقابتی سازی بنگاه‌های کوچک و متوسط در کشور دانست و اظهار کرد: ایدرو موضوع رقابتی سازی بنگاه‌ها و ایجاد خوشه های صنعتی را در دستور کار قرار دهد.

وی تولید صنعتی و معدنی با نرخ ۱۰ درصد با نرخ بهره بانکی ۲۵ درصد را آسیب زا توصیف کرد و گفت: نظام بانکی باید در راستای ترمیم این موضوع گام بردارد. از سوی دیگر تثبیت غیر عقلایی نرخ ارز بدون توجه به تفاوت تورم داخلی و خارجی، حمایت از واردات بی رویه به کشور است.

شریعتمداری مجموعه اکتشافات معدنی کشور را حداقل ممکن دانست و گفت:‌ اکتشافات کشور باید با استفاده از فناوری های نوین دقیق تر شود و عمق اکتشاف از ۱۰۰ متر به ۳۰۰ متر برسد.

وی با اشاره به اینکه عدم تمرکز صنعتی ایحاد عدالت اجتماعی می کند،افزود:  عدم تمرکز صنعتی افزایش صادرات غیر نفتی را به دنبال دارد که این مهم در دستور کار قرار خواهد گرفت.

شریعتمداری با تأکید بر اجرای ۴۸ تکلیف و برنامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حامی تولید کالاهای استراتژیک اقتصادی در بخش کشاورزی خواهم بود.

 

 


٠٨:٥٩ - يکشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٨١٢    /    تعداد نمایش : ١٧٠