صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

رشد ۲۳ درصدی صدور ضمانتنامه صنایع کوچک

سقف صدور ضمانتنامه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک تا پایان سال ۱۳۹۳ یک میلیارد تومان بود اما با توجه به نیاز صنایع کوچک این سقف تا ۳ میلیارد تومان فزونی یافت.
البته افزایش این سقف تا ۵ میلیارد تومان نیز با بررسی‌های کارشناسی از برنامه خارج شد. این درحالی است که به گفته سارا شادبخت، مدیر برنامه‌ریزی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، مجموع ضمانتنامه‌های صادر شده از این صندوق از نظر ریالی نسبت به ۱۱ماه سال گذشته ۲۳ درصد رشد داشته است.در گفت‌وگوی پیشین گسترش صنعت با محمدحسین مقیسه، مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با خدمات این صندوق آشنا شدیم.

البته اهمیت اطلاع‌رسانی درباره خدمات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک و لزوم استفاده صنعتگران از این خدمات، ما را بر آن داشت که با سارا شادبخت، مدیر برنامه‌ریزی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک نیز صحبت کنیم. وی در این گفت‌وگو موارد مهمی از جمله سقف صدور ضمانتنامه، بانک‌های طرف قرارداد، نحوه صدور ضمانتنامه و... را توضیح داد و تشریح کرد که آن را می‌خوانید: 

نحوه صدور ضمانتنامه در صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک چگونه است؟

از ابتدای تاسیس، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک تا سال ۹۴ تنها یک نوع ضمانتنامه صادر می‌کرده که برای تامین کسری وثیقه تسهیلات اعطایی به صنایع کوچک بوده است. از تابستان سال ۹۴ نیاز صنایع کوچک به انواع دیگری از ضمانتنامه‌ها نیز احساس شد. از این رو مراجع ذی‌صلاح به صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک اجازه دادند که در ۳حوزه دیگر نیز ضمانتنامه صادر شود. این حوزه‌ها عبارتند از پیمانکاری، خرید و فروش و تسهیلات؛ در این میان ضمانتنامه پیمانکاری مانند ضمانتنامه مزایده و مناقصه، حسن انجام کار و پیش‌پرداخت است. 

ضمانتنامه‌های صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک چه مزیت‌هایی نسبت به بانک‌ها دارد؟


 براساس بخشنامه بانک مرکزی، کارمزد این نوع ضمانتنامه‌ها تا ۵۰ درصد تخفیف دارد. ضمن اینکه در سپرده اولیه نیز با اجازه‌ای که هیات مدیره داده است، می‌توانیم تا ۵۰ درصد تخفیف قائل شویم. از آنجا که صنایع کوچک در تامین نقدینگی دچار مشکل هستند این مورد می‌تواند به آنها کمک موثری باشد. همچنین یک نوع ضمانتنامه وجود دارد که تنها صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک آن را صادر می‌کند و دراختیار بانک‌ها نیست که ضمانتنامه اعتبار خریدار نام دارد. کارکرد آن نیز به‌گونه‌ای است که صنایعی که دچار کمبود نقدینگی هستند بتواند خرید مدت‌دار کنند و به ازای خرید خود، ضمانتنامه را به عنوان تضمین قرار دهند. نوع دیگری از ضمانتنامه مربوط به تامین کسری وثیقه تسهیلات است که از گذشته صادر می‌شده است به این شیوه که صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک می‌تواند ۷۰ تا ۸۵ درصد اصل سود را تضمین کند. 

آماری از عملکرد صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در امسال دارید؟


 خوشبختانه در کمک به صنایع کوچک روند روبه رشدی در چند سال اخیر داشته‌ایم تا جایی که مجموع ضمانتنامه‌ها از نظر ریالی نسبت به ۱۱ماه سال گذشته ۲۳ رشد یافته است و همچنین حدود ۹۸ میلیارد تومان توانسته‌ایم انواع ضمانتنامه صادر کنیم. مورد دیگری که امسال با جدیت دنبال شد انعقاد تفاهمنامه با بانک‌ها بود. البته هرچه بیشتر بتوانیم با بانک‌ها تفاهمنامه داشته باشیم کمک موثری بر دریافت ضمانتنامه برای صنایع می‌شود. از نظر نوع ضمانتنامه نیز امسال بیشترین ضمانتنامه را برای طرح‌های ایجادی و سپس برای طرح‌های سرمایه در گردش صادر کردیم. طرح‌های ایجادی با حدود ۳۷ میلیارد تومان در رتبه نخست و طرح‌های سرمایه در گردش با حدود ۳۴ میلیارد تومان در رتبه بعدی قرار دارد. با کدام بانک‌ها تفاهمنامه منعقد شده است؟

با بانک صنعت و معدن بیشترین همکاری در گذشته ازسوی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک می‌شد. اما نیاز بود که دایره همکاری با بانک‌های دیگر نیز گسترده‌تر شود به ویژه اینکه بانک‌ها در طرح رونق تولید همکاری می‌کنند و نیاز بیشتری به ضمانتنامه‌های صندوق دارند. تاکنون با ۱۴ بانک و موسسه مالی و اعتباری تفاهمنامه امضا شده که مهم‌ترین آنها با بانک صنعت و معدن است. بعد از آن بانک‌های ملی، رفاه، کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید قرار دارند. تفاهمنامه با بانک ملت نیز در حال امضاست. از میان بانک‌های خصوصی نیز می‌توان به پارسیان، پاسارگاد، ایران‌زمین، آینده و موسسه مالی و اعتباری کوثر اشاره کرد. می‌توان گفت به نسبت سال گذشته تعداد تفاهمنامه با بانک‌ها اضافه شده است. به عنوان نمونه، امسال با بانک سپه تفاهمنامه بسته‌ایم. 

آیا تعداد بانک‌های طرف قرارداد در آینده افزایش خواهد یافت؟


 روند انعقاد تفاهمنامه با بانک‌ها هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود. زیرا هدف ما این است که با تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری که مجوز بانک مرکزی را دارند تفاهمنامه ببندیم. البته درحال‌حاضر اولویت ما با بانک‌هایی است که به صنایع کوچک خدمات می‌دهند. به عنوان نمونه، در طرح رونق تولید بانک رفاه، ملت و صنعت و معدن تسهیلات رونق به صنایع داده‌اند بنابراین در اولویت همکاری و بستن تفاهمنامه قرار گرفته‌اند. به همین موازات همکاری با بانک مسکن در اولویت صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک قرار ندارد چراکه ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک اولویت خدمات‌دهی به تولید را دارد نه واحدهای خدماتی. 

در کدام استان‌ها بیشترین استقبال از طرح‌های ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک شده است؟


صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک خدمات خود را به صنایعی می‌دهد که دچار مشکل کسری وثیقه باشند. گاهی بررسی می‌شود که استانی مانند یزد که درصد بالایی از صنایع کوچک را دارد آمار درخواست خدمات از ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک کمتری داشته است. در این زمینه دیده شده که صنایع در برخی استان‌ها قوی هستند و به وثیقه نیاز ندارند از این رو نیازمند خدمات صندوق نیز نیستند. نکته مهم اینکه ضمانتنامه ابزاری برای حل مشکل وثیقه‌های ضعیف نیست ابزار مالی است بلکه برای حمایت از کار تولیدی. 

 فرآیند صدور ضمانتنامه چقدر طول می‌کشد؟


 تمام تلاش ما این است که زمان صدور ضمانتنامه را کاهش دهیم یعنی فرآیندی که یک ماه طول می‌کشید تلاش شده به دو هفته کاهش یابد البته به شرط اینکه متقاضی مدارک خود را کامل کند. هر چند از سال آینده روند صدور ضمانتنامه الکترونیکی خواهد شد به این صورت که متقاضی می‌تواند از طریق سایت ثبت‌نام کند و به رفت و آمد نیاز نیست. بدیهی است که با این کار فرآیند صدور ضمانتنامه نیز کوتاه‌تر می‌شود. 

 روند صدور ضمانتنامه در استان‌ها چگونه است؟

 متقاضی در هر استان باید به معاون صنایع کوچک مراجعه کند و تقاضا و مدارک خود را تحویل دهد. بعد از صدور ضمانتنامه نیز وثیقه‌ها و چک و سند را ترهین نیز می‌تواند در آنجا کامل کند. 

صنعتگران چقدر با خدمات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک آشنایی دارند؟

نیاز است که خدمات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک را به صنعتگران اطلاع‌رسانی کنیم چراکه بعضی از واحدهای صنعتی آشنایی کامل با مزایا و خدمات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک ندارند. البته از آنجا که در تمامی استان‌های کشور نمایندگی داریم و معاونان صنایع کوچک در شرکت شهرک‌های صنعتی این نمایندگی را دارند این تعامل ایجاد شده که خدمات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک را به واحدهای صنعتی استانی معرفی کنیم. البته شناسایی خدمات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک برای استفاده افرادی که نیاز واقعی دارند، اهمیت دارد. در این قسمت باید وارد ۳ فاز وارد شویم؛ نخست سیاست‌های کلان است. به عنوان نمونه بخشنامه بانک مرکزی مبنی‌بر استفاده بانک‌ها از ضمانتنامه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک که ابلاغ شد اقدام مطلوبی است. بدیهی است زمانی که بانکی نخواهد با این رویه همکاری کند ضرر اصلی را تولیدکنندگان خواهند دید. در حالی که اگر بانک‌ها این رویه را بپذیرند، تبلیغ خوبی برای خدمات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک می‌شود. دوم در سطح سازمانی و روابط عمومی است که می‌تواند کمک‌کننده باشد. در سطح سوم نیز رسانه‌ها هستند که می‌توانند بازوی کمکی موثری باشند. 

صنایع مستقر در شهرک‌های صنعتی از خدمات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک آگاهی دارند یا صنایعی که بیرون از شهرک‌ها هستند؟

 به طور قطع واحدهای صنعتی داخل شهرک‌ها آگاه‌تر هستند زیرا تبلیغات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در آنجا بیشتر است. البته دید حمایتی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک برای واحدهای صنعتی خارج از شهرک‌ها و مناطق محروم بیشتر است و اولویت‌بندی بین صنایع در نگاه این صندوق وجود ندارد. البته برای مناطق محروم تا ۸۵ درصد از سود تسهیلات را با توجه به اعتبارسنجی طرح تضمین می‌دهیم. 

چرا از ابتدا کارمزد از متقاضی گرفته می‌شود؟

بعد از ارسال درخواست متقاضی و تشکیل پرونده و تایید هیات‌مدیره و یک گام مانده تا صدور ضمانتنامه از متقاضی کارمزد گرفته می‌شود بنابراین از ابتدا از متقاضی کارمزد گرفته نمی‌شود. به علاوه اینکه کارمزدی که صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک می‌گیرد به نسبت بانک‌ها بسیار کمتر است. 

 کارمزد چه میزان است؟

 این کارمزد با توجه به ریسک ضمانتنامه تعیین می‌شود. به عنوان نمونه، ضمانتنامه مناقصه مزایده کمترین ریسک را به نسبت اعتبار خریدار دارد کارمزدی بین ۵/۱ تا ۲ درصد به صورت سالانه درنظر گرفته می‌شود. البته این میزان تنها برای سال نخست است و بعد از آن این کارمزد به ۲۵ درصد خواهد رسید. همان‌طور که گفته شد، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک تا ۵۰ درصد نسبت به بخشنامه بانک مرکزی برای کارمزد تخفیف می‌دهد. 

آیا سقف صدور ضمانتنامه برای سال ۹۶ افزایش پیدا خواهد کرد؟


 تا پایان سال ۹۳ سقف ضمانتنامه‌های صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک یک میلیارد تومان بود اما با توجه به نیاز صنایع کوچک این سقف تا ۳ میلیارد تومان فزونی یافت. البته افزایش سقف صدور ضمانتنامه تا ۵ میلیارد نیز در برنامه بود اما با بررسی‌های کارشناسی مشخص شد که در سال آینده نیازی به این افزایش نخواهیم داشت زیرا تسهیلاتی که دراختیار صنایع کوچک قرار می‌گیرد با ۷۰ تا ۸۰ درصدی که صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک تضمین می‌کند، مشکل رفع می‌شود. 

چالش‌های بانکی چقدر بر روند خدمات‌دهی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک تاثیرگذار است؟

بانک‌ها علاقه چندانی به صنایع کوچک ندارند زیرا صنایع کوچک وثیقه مطمئن ندارند و برای وام‌دهی به بررسی زمان نیاز دارند. از این رو ریسک وام‌دهی برای صنایع کوچک بالا است. البته هر چند یک‌بار سیاست‌های کلان وضع می‌شود مانند طرح رونق تولید که بانک‌ها موظف شدند از منابع داخلی خود به صنایع کوچک تسهیلات دهند. به نظر می‌رسد که این اجبار برای بانک‌ها باشد تا بخشی از منابع خود را به صنایع کوچک دهند. البته شاید بهتر بود بانک ویژه صنایع کوچک در کشور داشتیم تا چالش‌های کمتری پیش می‌آمد. البته بانک صنعت و معدن در چند سال گذشته معاونت صنایع کوچک را ایجاد کرد. این انتظار می‌رفت که این معاونت به زودی در قالب یک بانک شود اما این‌گونه نشد. 

 آیا مشکل صنایع کوچک در کمبود نقدینگی است؟

 به نظر نمی‌رسد که تمامی مشکلات صنایع کوچک و متوسط در کمبود نقدینگی باشد بلکه صنایع کوچک آموزش لازم را ندیده‌اند چراکه مدیریت‌های خانوادگی و بدون تخصص در این صنایع وجود دارد.

این نبود تخصص، خود مشکل است. اگر شرکت‌های مشاوره‌ای باشد که آنها را آموزش دهد بخشی از مشکلات حل می‌شود. در بیشتر کشورهای خارجی در تمامی شهرک‌های صنعتی مربی وجود دارد که موظف است قدم به قدم به صنایع مشاوره دهد. این در حالی است که بیشتر صنایع کوچک کشور ما مشکل فروش و بازار دارند.

روزنامه گسترش صنعت
صفیه رضایی 


١٦:٣٢ - سه شنبه ١٧ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٧٧٦    /    تعداد نمایش : ٨٤٢