صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

صدور 2400 میلیارد ریال ضمانتنامه برای 323 واحدهای صنعتی کوچک، تصویب شد

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک از تصویب صدور ضمانتنامه برای 323 طرح صنعتی خبر داد و گفت: با اجرای این ضمانتنامه ها، 2 هزار و 400 میلیارد ریال ضمانتنامه برای صنایع کوچک صادر می شود.مقام مسئول: صدور 2400 میلیارد ریال ضمانتنامه برای 323 واحدهای صنعتی کوچک، تصویب شد
«محمدحسین مقیسه» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: شمار طرح های مصوب برای صدور ضمانتنامه در هیات مدیره صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک نسبت به 11 ماه نخست پارسال 15 درصد و از نظر ارزشی 18 درصد افزایش یافت.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک همچنین از صدور 195 ضمانتنامه در 11 ماه نخست امسال به ارزش بیش از 953 میلیارد ریال خبر داد و گفت: بیشترین ارزش ضمانتنامه های صادر شده در این مدت برای طرح های ایجادی 377 میلیارد ریال بود.

وی ادامه داد: 346 میلیارد ریال ضمانتنامه برای سرمایه در گردش، نزدیک به 100 میلیارد ریال برای طرح های توسعه ای، 39 میلیارد ریال برای پیش پرداخت و 23 میلیارد ریال برای حسن انجام تعهدات در 11 ماهه امسال صادر شد.

مقیسه افزود: بانک صنعت و معدن با پذیرش 35 ضمانتنامه به ارزش بیش از 276 میلیارد ریال و بانک سینا با 24 ضمانتنامه به ارزش بیش از 223 میلیارد ریال بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند.

این مسوول گفت: در 11 ماهه امسال، ارزش ضمانتنامه های صادر شده و تمدیدی به بیش از یک هزار و 430 میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال 56 درصد رشد نشان می دهد.

وی افزود: در این مدت، به لحاظ تعداد نیز مجموع ضمانتنامه های صادر شده و تمدیدی به 293 مورد رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 23 درصد افزایش یافت.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک گفت: این واحدها با مشکل مالی، سطح پایین فناوری، بکارگیری روش های قدیمی، محدودیت بازار، رقابت با صنایع بزرگ و همچنین دور بودن از مقوله تحقیق و توسعه روبرویند که هدف اولیه صندوق های حمایتی، حل مشکل تامین سرمایه در گردش و منابع مالی است.

مدیرعامل صندوق حمایت از صنایع کوچک گفت: ‌یکی از مشکلات واحدهای صنعتی کوچک تامین وثیقه برای دریافت تسهیلات از سیستم بانکی است؛ در این ارتباط، صندوق حمایت از صنایع کوچک با صدور انواع ضمانتنامه به تامین مالی واحدهای صنعتی کوچک و دریافت تسهیلات بانکی کمک می کند.

وی در مورد طرح های مورد پذیرش صندوق توضیح داد: طرح هایی با ماهیت صنعتی که شمار کارکنان آن در جواز تاسیس یا فهرست بیمه کمتر از 50 نفر باشد، برای صدور ضمانتنامه در صندوق پذیرش می شوند.

به گفته مقیسه، صندوق حمایت از صنایع کوچک افزون بر ضمانتنامه برای دریافت تسهیلات، «ضمانتنامه های مناقصه، مزایده، حسن انجام کار، پیش پرداخت، استرداد کسور وجه الضمان، ترخیص موقت و ضمانتنامه تعهد پرداخت» صادر می کند.

مدیرعامل صندوق حمایت از صنایع کوچک در ارتباط با تفاوت ضمانتنامه های بانکی با ضمانتنامه های صندوق حمایت از صنایع کوچک گفت: سیستم بانکی برای دریافت تسهیلات یک واحد صنعتی از نظر قانونی نمی تواند ضمانتنامه صادر کند؛ همچنین صدور ضمانتنامه های دیگر در صندوق تسهیل شده است و وثایق سبک تری مطالبه می شود؛ کارمزد ضمانت های صندوق برای طرح های پیمانکاری نیز 50 درصد نسبت به ضمانتنامه های بانکی کمتر است.

به گفته وی، در سال 1383 صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با تصویب مجلس شورای اسلامی زیر نظر وزارت صنایع و معادن وقت با هدف فراهم سازی امکانات توسعه سرمایه گذاری بخش غیردولتی در صنایع کوچک، کاهش زمان اجرای طرح های اشتغالزا و دارای توجیه اقتصادی با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته و همچنین تضمین و تسهیل در تامین وثیقه تسهیلات اعطایی به این طرح های صنعتی گشایش یافت.سرمایه اولیه این صندوق 500 میلیارد ریال بود که در سال 1394 به یک هزار و 210 میلیارد ریال افزایش یافت.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران"ایرنا"


٠٩:٠٠ - شنبه ٢١ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٧٧٧    /    تعداد نمایش : ٦٩٥