صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک مطرح کرد :

پوشش نیاز بنگاهها با ضمانت نامه های ۳ میلیارد تومانی

 

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به مقایسه میزان ضمانت‌نامه‌های صادره و تمدیدشده در دولت‌های دهم و یازدهم توسط این صندوق اشاره کرد و گفت: در دولت دهم ۴۰۴ فقره ضمانت‌نامه صادر و تمدیدشد که مبلغ آن ۱۸۰۰ میلیارد ریال بوده است. این عدد در دولت یازدهم به تعداد ۷۲۷ فقره ضمانت‌نامه صادره و تمدیدشده رسیده که مبلغ آن 3 هزار و 370 میلیارد ریال بوده است. بنابراین، ازنظر عددی ۸۰ درصد رشد و ازنظر مبلغی ۸۵ درصد رشد را در این دوران شاهد بوده‌ایم.

 

محمدحسین مقیسه، در گفت‌وگو با پایگاه خبری گسترش بابیان اینکه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک برای بسیاری از صنایع، شناخته‌شده نیست، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های اصلی این مرکز برای سال ۹۶ معرفی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به صنایع کل کشور است.

 

وی افزود: بسیاری از صنایعی که در مناطق دور واقع‌شده‌اند، اطلاع کافی از خدمات صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک ندارند، بنابراین، تلاش داریم در سال جاری با تمامی صندوق‌های ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و صنایع جلساتی را ترتیب دهیم تا صنعتگران به‌طور مستقیم با فعالیت‌های این صندوق آشنا شوند.

به گفته‌ی مقیسه، درگذشته برنامه‌های صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک تنها بر فعالیت‌های صرف صنعتی متمرکز بود. اکنون بر اساس قوانین و بخشنامه‌هایی که دولت در نظر گرفته است، در مناطقی که امکان فعالیت فیزیکی صنعتی وجود ندارد برای این مناطق گردشگری صنعتی در نظر گرفته‌شده است، چراکه یکی از بخش‌های مهم اقتصادی که می‌تواند به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های صنعت تلقی شود، صنعت گردشگری است که با اتکا به این صنعت می‌توان به تولید و اشتغال کشور نیز کمک کرد.

 

۵ صندوق زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت

 مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با اشاره به طرح رونق تولید، اظهار کرد: بر اساس این طرح قرار شد ۷۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی از تسهیلاتی که از طریق این طرح ارائه می‌شد، بهره‌مند شوند. به عبارتی مشکلات واحد‌های تولیدی و صنعتی از طریق کمیته‌ای در استان‌ها با حضور استاندار بررسی می‌شد و در قالب مصوبه به بانک‌های مربوطه برای پرداخت تسهیلات ارجاع داده می‌شد.

وی افزود: منابعی که در اختیار این بنگاه‌های تولیدی و صنعتی قرارگرفته از منابع بانک‌ها بوده و دولت منابعی برای این طرح در نظر نگرفته بود که در اختیار بانک‌ها قرار گیرد. ازآنجایی‌که بانک‌ها از طرح رونق تولید استقبال کردند ابتدا قرار بود برای ۷۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی مبلغ ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات مدنظر قرار گیرد که به دلیل استقبال بانک ها این رقم بیشتر از ۱۴ هزار میلیارد تومان شد.

مقیسه معتقد است؛ مجموع شاخص‌های اقتصادی در افزایش سود بانکی دخیل هستند از این رو، نباید تنها بانک ها را مقصر اصلی افزایش سود بانک ها دانست، امید می‌رود با اصلاح ساختار‌های کلی شاهد کاهش سود بانک ها باشیم.

 

مقیسه، با اشاره به اینکه اکنون به‌طور کل ۵ صندوق زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت مشغول فعالیت هستند، تصریح کرد: این صندوق‌ها شامل، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، صندوق حما‌یت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، صندوق توسعه صنایع دریایی و صندوق ضمانت صادرات ایران است.

 

سرمایه ۱۵۰۰ میلیارد تومانی صندوق ضمانت صادرات

 به گفته مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، صندوق ضمانت صادرات این وزارت خانه نسبت به سایر صندوق‌ها از قدمت تاریخی بیشتری برخوردار است که اکنون سرمایه این صندوق رقمی بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. این در حالی است صندوق ضمانت صادرات در عربستان سرمایه‌ای نزدیک به ۲ میلیارد دلار دارد و در قیاس با سرمایه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی این صندوق قابل قیاس نیست.

وی افزود: سایر صندوق‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز سرمایه‌ای بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد تومانی دارند. در سال ۹۴، سرمایه‌ای بالغ‌بر ۲۵ میلیارد دلار برای ۴ صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، صندوق حما‌یت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، صندوق توسعه صنایع دریایی این صندوق‌ها در نظر گرفته شد البته برای صندوق ضمانت صادرات ۱۰۰ میلیون دلار در نظر گرفته شد.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، بابیان اینکه این صندوق سال گذشته رشد ۸۰ درصدی را تجربه کرده و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری عملکرد خود را دو برابر افزایش دهد، گفت: ابتدای سال جاری محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به همه دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند که اگر نیاز به اصلاح قوانین است، اعلام نیاز کنند.

 

صدور ضمانت نامه در قبال زمین

 وی افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت همواره در تلاش برای افزایش سرمایه این صندوق‌ها است. تلاش داریم، سرمایه صندوق را فارغ از برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۶ افزایش دهیم. هرچند که قبل از تائید نهایی برنامه ششم توسعه رقمی را برای افزایش اعتبار صندوق‌ها به مجلس شورای اسلامی اعلام کردیم، بااین‌حال، در برنامه ششم توسعه تنها به ذکر اینکه دولت به صندوق‌ها کمک کند، اکتفا شد.

مقیسه، گفت: خوشبختانه بسیاری از بانک‌ها به‌جای دریافت وثیقه از واحد‌های صنعتی بیشتر راغب به استفاده از ضمانت‌نامه‌های صندوق هستند چراکه این ضمانت‌نامه در مدت‌زمان دو تا سه‌ماهه سهل‌الوصول هستند.

مقیسه، معتقد است، از ویژگی‌های خاص صدور ضمانت‌نامه‌های صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، این است که این ضمانت‌نامه‌ها در مقابل عملیاتی شدن طرح صادر می‌شود این ضمانت‌نامه‌ها در هر مرحله‌ای از اجرا برای واحد‌های صنعتی در نظر گرفته‌شده است؛ به‌عنوان نمونه در بسیاری از موارد ضمانت‌نامه‌ها در مقابل زمین و یا تجهیزات اولیه سوله نیز صادرشده است.

 

سرمایه ۱۱۰ میلیارد تومانی برای صنایع کوچک

 وی سرمایه فعلی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک را ۱۱۰ میلیارد تومان دانست و افزود: بر اساس اساسنامه صندوق از ابتدای سال ۹۴ به بعد حداکثر سقف ضمانت‌نامه برای صنایع کوچک ۳ میلیارد تومان بوده است اما قبل از این تاریخ ضمانت‌نامه تا سقف یک میلیارد تومان بوده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک بابیان اینکه، واحدهای صنعتی کوچک به واحدهایی گفته می‌شود که حداکثر ۵۰ نفر نیروی کار را دارا باشند، اظهار کرد: صدور ضمانت‌نامه‌های، سه میلیارد تومانی ۹۰ درصد نیاز واحدهای صنعتی را پوشش می‌دهد‌. از سویی بر اساس قوانین و مقررات حاکم بر صندوق‌، در مناطق برخوردار حداکثر ۷۰درصد از وصولی‌های صنایع کوچک تحت پوشش قرار می‌گیرد که این رقم برای مناطق کم برخوردار و محروم تا ۸۵ درصد افزایش داشته است.مقیسه، افزود: از آنجایی که واحدهای صنعتی برای اخذ ضمانت نامه باید حداقل تا سقف 120 درصد وثیقه نزد بانک ها نگه دارند از این رو، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در نظر دارد تا سقف یک و نیم میلیارد تومان از مبلغ ضمانت نامه را برای واحدهای صنعتی تامین کند. علاوه بر این، به‌تازگی سامانه‌ای برای این صندوق طراحی‌شده تا ارباب‌رجوع از طریق سامانه ضمانت‌نامه را سریع‌تر اخذ کند.

 

 


١٤:١٣ - سه شنبه ١٦ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٧٩٤    /    تعداد نمایش : ٥٢١